tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego… ta data większości z nas nic nie mówi, jest to dzień jak każdy inny. Warto jednak wiedzieć, że tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day), który został ustanowiony w lutym 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.
O nowotworach słyszymy bardzo często, czy to w programach telewizyjnych, w mediach społecznościowych, wspieramy zbiórki pieniędzy na leczenie chorych. Nie myślimy jednak, że taka choroba może przytrafić się także nam. Zapominamy o profilaktyce…
Nowotwór wykryty we wczesnym stadium ma większe szanse na wyleczenie.
Wśród Polek najczęściej odnotowuje się zachorowania na raka piersi, natomiast u panów na raka płuc. Zobaczmy zatem, jakie są przyczyny tych nowotworów, jakie dają objawy i jak im zapobiegać.
Rak piersi uwarunkowany jest genetycznie w ok. 5-10%. Jeżeli w naszej rodzinie występowały przypadki tej choroby – jesteśmy na nią bardziej narażeni. Istnieją także czynniki ryzyka takie jak: wiek (najwięcej przypadków po 50 roku życia), nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu, czynniki hormonalne (np. długotrwała antykoncepcja hormonalna), otyłość i brak aktywności fizycznej.
Jakie objawy daje rak piersi?
Oznaki, które powinny nas niepokoić to ból piersi i okolic, zmiana kształtu czy wyczuwalne guzki. Warto więc wykonywać samobadanie piersi, utrzymywać dobrą kondycję, jeść zdrowo i unikać używek.
W przypadku raka płuc, przyczyn nie trzeba szukać długo. Jedną z nich jest palenie papierosów. Wraz z ilością wypalonego tytoniu zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Nie zapominajmy również o biernych palaczach, którzy są równie narażeni przez wdychanie dymu papierosowego, mimo, że nie palą. Spaliny samochodowe, dym z kominów, toksyczne substancje – te czynniki odgrywają rolę w rozwoju raka płuc. Objawy często są bagatelizowane, ponieważ przypominają inne, niegroźne choroby. Zaczyna się od kaszlu, chrypki, nawracającego się zapalenia płuc. W dalszych etapach występują problemy z oddychaniem.
Czy można temu zapobiec?
Jeżeli jest się palaczem, należy porzucić nałóg. Rodzice nie powinni palić w obecności dzieci, stają się one wtedy biernymi palaczami. Warto także, zdecydować się na aktywność fizyczną w dobrych warunkach, tzn. biegać w lesie – nie przy ruchliwej ulicy.
Istnieje także nowotwór, który rozwija się powoli, po cichu… Jest to rak szyjki macicy, czas jego rozwoju wynosi od kilku do kilkunastu lat. Choroba ta nie jest uwarunkowana genetycznie, powoduje ją zakażenie wirusem HPV. Występuje wiele rodzajów wirusa brodawczaka ludzkiego (ok.150). Typy onkogenne prowadzą do zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. Wirusem tym, można zarazić się najczęściej podczas kontaktów seksualnych, ale nie tylko np. brak higieny osobistej także sprzyja zakażeniu. Współczesna medycyna oferuje szczepionki na niektóre typy wirusa HPV, również na te które powodują raka szyjki macicy. Pamiętajmy, aby regularnie przeprowadzać badania cytologiczne. Wcześnie wykrytą chorobę można łatwiej wyleczyć!
Profilaktyka jest kluczem do prawidłowego dbania o swoje zdrowie! Zacznijmy od prostych metod, takich jak zmiana diety na zdrowszą, codzienna aktywność fizyczna czy porzucenie nałogu. Może zachęćmy kogoś z naszych bliskich do wspólnych zmian, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć!
Tekst: Dominika Stankowiak