tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Profilaktyka Raka Szyjki Macicy

18-24 stycznia – Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
W poniedziałek, 18 stycznia rozpoczęliśmy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który będzie trwał, aż do niedzieli, 24 stycznia. Lecz co my tak naprawdę wiemy o tymże kobiecym nowotworze? Rak szyjki macicy jest przyczyną śmierci pięciu kobiet dziennie w Polsce. Zajmujemy pierwsze, niechlubne miejsce w Europie pod względem liczby zachorowań na raka szyjki macicy. Chociaż rak szyjki macicy w początkowym stadium, tzw. stadium przedinwazyjnym, jest prawie całkowicie uleczalny (99,9%), to umieralność z powodu RSM jest wciąż wysoka.
Rak szyjki macicy najczęściej jest skutkiem długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, szczególnie jego wysoko rakotwórczymi typami HPV16, HPV18 i należy do nowotworów złośliwych. Stan przednowotworowy może trwać od trzech do dziesięciu lat. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania cytologiczne.
W początkowym stadium rak szyjki macicy nie powoduje żadnych objawów, co niestety nie zmusza do natychmiastowej wizyty
u ginekologa. Jednym z pierwszych objawów raka szyjki macicy jest krwawienie. Mogą również pojawić się krwiste upławy
o nieprzyjemnym zapachu. W późniejszym stadium, gdy nastąpił już znaczny rozrost guza, mogą pojawić się bóle w dole brzucha oraz okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Podstawową przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego drogą płciową.
Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
w dniach od 18 do 24 stycznia przeprowadzana jest akcja profilaktyczno-edukacyjna o nazwie „PINK LIPS Project”. W ramach projektu, na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy, organizatorzy akcji propagują i zachęcają kobiety do pomalowania swoich ust na różowo. PINK LIPS Project to nie tylko symbol, ale szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.
Wiktoria Dardas klasa 2EP