tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Patronat Biblioteki Miejskiej nad klasą 3DP

Od września tego roku szkolnego Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna objęła swoim patronatem klasę humanistyczną – 3DP.  Uczniowie tej klasy będą uczestniczyć w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez pracowników biblioteki. W środę 8 września gościliśmy w naszej szkole dyrektora BPMG Piotra Wiśniewskiego oraz jego współpracowników, którzy poprowadzą zajęcia i warsztaty.  W ramach współpracy z biblioteką uczniowie wezmą udział  w warsztatach artystyczno-dziennikarskich pt. „To kobiety zbudowały Gniezno – społeczna historia Gniezna” prowadzonych przez  Kamilę Kasprzak – Bartkowiak i Pawła Bartkowiaka.

Na warsztatach o profilu historyczno-kulturowym pt. „Gniezno, które nigdy nie powstało” prowadzonych przez dziennikarza Rafała Wichniewicza poznają koncepcje urbanistyczne naszego miasta (zwłaszcza z czasów pruskich i PRL), które  nigdy nie zostały  zrealizowane.

Podczas warsztatów artystyczno-dziennikarsko-filmowych o profilu kulturoznawczym pt. „Dźwięki naszego miasta” uczestnicy pod kierunkiem dziennikarza Aleksandra Karwowskiego i animatora Jakuba Dzionka prześledzą dzieje ruchów muzycznych w Gnieźnie od 1945 roku do czasów współczesnych. Celem warsztatów będzie rozwijanie umiejętności uczestników w dziedzinie realizacji filmowej (rejestracji obrazu i jego montażu).

Z kolei podczas warsztatów dziennikarsko-biograficznych prowadzonych przez Monikę Wierżyńską (byłą dziennikarkę  telewizyjną i prasową) i regionalistkę Wioletę Degórską uczestnicy stworzą swój warsztat dziennikarza, dowiedzą się, gdzie szukać newsów oraz przeprowadzą biograficzne śledztwo dotyczące Józefa Chociszewskiego, patrona jednej z bardziej urokliwych ulic w Gnieźnie.

Warsztaty artystyczne o profilu literackim pt. „Czy Miasto do nas mówi?” poprowadzi Paweł Bąkowski, a uczniowie analizować będą teksty literackie związane z Gnieznem i spróbują samodzielnie opisać życie codzienne miasta. Efektem wspólnej pracy zespołu będzie powstanie „Poematu gnieźnieńskiego” i jego realizacja w formie krótkiego filmu.

Ponadto zaproponowano  uczniom również udział w warsztatach „Nowe formy literatury”, adresowanych do osób zainteresowanych wykorzystywaniem nowych mediów, zwłaszcza prowadzeniem bloga/vloga o książkach/literaturze, czy takich instrumentów jak booktagram, booktube, warsztaty filmowe, skierowane do osób zainteresowanych nabyciem umiejętności twórczego posługiwania się „językiem filmowym” oraz spotkania pod hasłem  „Matura – to nie boli!”

Naszym koleżankom i kolegom życzymy wspaniałych spotkań, poszerzania horyzontów i rozwijania zainteresowań!