tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Palisz? Krzywdzisz siebie i innych!

W listopadzie obchodzimy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Każdy palacz wyrządza niesamowitą krzywdę nie tylko sobie, ale także ludziom w swoim otoczeniu.

W papierosach znajdziemy 40 substancji rakotwórczych (nikotynę, tlenek węgla, aceton, cyjanowodór, amoniak, kadm, polon, arsen, chlorek winylu, formaldehyd). To wszystko wdychają palacze oraz przebywające z nimi w jednym pomieszczeniu osoby niepalące – bierni palacze.

Co 10 sekund na świecie na chorobę wywołaną paleniem papierosów umiera 1 człowiek. Liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu w Polsce wynosi 67 tysięcy rocznie, z czego
2 tysiące to bierni palacze.

Inhalowanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej, rozedmy płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału serca, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz chorób nowotworowych układu oddechowego.

Palenie w ciąży, choćby bierne, wpływa negatywnie na rosnący płód. Noworodek może urodzić się niedotleniony, z niską masą urodzeniową.

Młodym ludziom konsekwencje zdrowotne palenia wydają się bardzo odległe. Czasami bardziej przemawia wizja szarej cery, starzejącej się szybciej skóry, matowych i zniszczonych włosów, pożółkłych dłoni i paznokci, nieświeżego oddechu. 10 lat palenia papierosów dodaje 2,5 roku
w wyglądzie.

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosy? Niektórzy z chęci zaimponowania rówieśnikom, naśladowania innych, poczucia się bardziej dorosłym lub dla szpanu. Część z buntu i przekory, braku umiejętności odmawiania, ciekawości, próby potwierdzenia błędnej, obiegowej opinii, że papieros odpręża i relaksuje. Pamiętaj – zawsze możesz rzucić ten nałóg!

Prawo chroni nas przed biernym paleniem. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych (ujętych w ustawie antynikotynowej). Skutki biernego palenia mogą wystąpić u osób, które przez całe swoje życie same nigdy nie wypaliły ani jednego papierosa. Przebywały tylko
w towarzystwie osób czynnie palących.

Nie pal – będziesz zdrowszy, dłużej zachowasz młodość i kondycję. Prawda, że warto?

JW