tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Miesiąc walki z rakiem

BADAJMY SIĘ PROFILAKTYCZNIE

4 lutego ustanowiono Światowym Dniem Walki z Rakiem. Jest to dobra okazja do zrobienia „zdrowotnego rachunku sumienia”. Warto sprawdzić kiedy ostatnio wykonywaliśmy badania kontrolne i zastanowić się czy nie zaobserwowaliśmy u siebie żadnych niepokojących objawów.

Profilaktyka nowotworów polega na regularnym monitorowaniu stanu swojego zdrowia. Zaleca się wykonanie raz do roku m. in. badania krwi i moczu, ciśnienia tętniczego, a co pół roku badania stomatologicznego. Rzadziej, bo raz na kilka lat , powinno się wykonywać USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej.

Wśród kobiet najczęściej występującymi nowotworami są rak piersi i rak szyjki macicy, dlatego tak ważne jest wykonywanie comiesięcznego samobadania piersi (najlepiej kilka dni po miesiączce) oraz conajmniej raz na trzy lata cytologii. Kobiety znajdujące się w grupie ryzyka dodatkowo mogą poddać się badaniom USG piersi oraz mammografii. Panie powinny również pamiętać o corocznym badaniu ginekologicznym.
Jedną ze wspaniałych inicjatyw, które mają na celu zwiększenie świadomości kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi jest Bieg Kobiet ANITA Zawsze Pier(w)si, organizowany już od 5 lat w wielu miejscach w Polsce.

Wśród mężczyzn najczęściej występuje rak płuc (ok. 20% zachorowań), a ok. 15% stanowi rak gruczołu krokowego.

Badania profilaktyczne są ważne, ponieważ pozwalają na wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szanse na powrót do zdrowia.
Warto wyrobić w sobie nawyk wykonywania badań z okazji dnia urodzin – w ten sposób nigdy o nich nie zapomnimy.
W natłoku obowiązków zapominamy o sobie i swoich potrzebach, ale przynajmniej raz do roku zatrzymajmy się na chwilę i przyjrzyjmy się temu, co najcenniejsze – naszemu zdrowiu.

Dbanie o zdrowie nie wymaga dużego poświęcenia. Wystarczy 30 minut aktywności ruchowej dziennie i zrównoważona dieta. Zamieńmy zatem samochód na spacer, hamburgera na marchewkę, a ulubiony serial oglądajmy jadąc na rowerku stacjonarnym.

DBAJMY O SIEBIE! BADAJMY SIĘ! ZDROWIE I ŻYCIE MAMY TYLKO JEDNO!