tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Język niemiecki w Poznaniu

Ostatnie przygotowania do studniówki lub smaczny sen wypełniły piątkowy poranek, 1 lutego większości uczniów Piętnastki, podczas gdy Wiktoria Rzepecka (3e) i Jan Czeski (2a) zmagali się z zadaniami szkolnego etapu IV edycji konkursu “Język niemiecki w Poznaniu”.

Konkurs organizowany przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza adresowany jest do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych z Poznania i  11 sąsiednich powiatów. Mimo iż kilkustronicowy regulamin i wymogi stawiane uczniom trochę przestraszały, nasi śmiałkowie doskonale poradzili sobie z testem i zakwalifikowali do kolejnego etapu. Ze względu na przesunięcie terminu Janek nie mógł w nim niestety uczestniczyć, za to Wiktoria godnie nas reprezentowała.

II etap – pisemny – odbył się w sobotę, 27 kwietnia na uniwersytecie w Poznaniu. Arkusz zadań obejmował test gramatyczny jednokrotnego wyboru, transformacje zdań i tłumaczenia. Było to trudne wyzwanie, a jednak pozwoliło Wiktorii znaleźć się wśród dziesiątki finalistów, którzy tego samego dnia, po krótkiej przerwie ustnie prezentowali przed komisją konkursową wylosowane tematy z zakresu zdrowia, mediów lub kultury i prowadzili dyskusje. Wówczas okazało się, że większość finalistów to maturzyści z klas dwujęzycznych poznańskich szkół, którzy w ostatnich latach szlifowali język niemiecki przez kilkanaście godzin tygodniowo. Trudno z nimi rywalizować, dlatego samo dojście do finału to już ogromny sukces. Gratulujemy!

Udział w konkursie to nie tylko kolejne doświadczenie. Zdobyte nagrody przydadzą się oczywiście w dalszym doskonaleniu języka, ale ważniejsze jest nawiązanie relacji z wykładowcami Instytutu Filologii Germańskiej, oswojenie z uczelnią, z którą Wiktoria zamierza związać swoją przyszłość.

Życzymy powodzenia na maturze i wymarzonych studiach! Toi, toi, toi!