tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Ziemniaczane święto w „Piętnastce”

Tradycyjny, szkolny Dzień Ziemniaka odbył się w II LO w piątek, 23 listopada, a jest to nie lada tradycja, gdyż zapoczątkowana jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. Samorząd Uczniowski jak co roku wyznaczył wszystkim pierwszym i drugim klasom zadania specjalne.  Klasy zostały zaangażowane w przygotowanie stoisk ziemniaczanych, przy których   każdy mógł spróbować różnorodnych potraw wykonanych z ziemniaków. „Jabłka ziemi” odmieniane były przez wszystkie przypadki i dania.  Były wśród nich  potrawy kosmiczne, były też surrealistyczne.  Królowały placki ziemniaczane, zupa ziemniaczana, chipsy, sałatki i kluski. Nie zabrakło także słodkości – zarówno  jury,  jak i uczniowie zachwycali się marcepanowymi ciastkami z ziemniaków, tortami oraz pysznymi ciastami z migdałami, karmelem i czekoladą. Pierwsze klasy miały za zadanie napisać i zaśpiewać ziemniaczaną piosenkę. Pierwszoroczni poradzili sobie świetnie. Podobało się i szanownemu jury, i publiczności, która gromkimi brawami nagradzała artystów. Niepokonani w tej konkurencji okazali się uczniowie klasy 1a “mat-fiz”. Oni również zdobyli I nagrodę za najlepsze stoisko ziemniaczane.

Klasy drugie wcale nie miały łatwej, bo ziemniaczany taniec to wcale nie taka prosta sprawa. Choreografia takiego występu wymaga perfekcyjnego dopracowania. Przygotowania do występu trwały już od kilku tygodni, co można było zauważyć, idąc na lekcje. Ciekawe aranżacje oraz oryginalne  przebrania naszych kolegów i koleżanek dodawały kolorytu całej imprezie. W tej konkurencji najlepsi okazali się uczniowie 2e.

Tegoroczni maturzyści nie dostali żadnego zadania, ale aktywnie włączyli  się również w obchody tego wyjątkowego dnia poprzez pałaszowanie przygotowanych specjałów  i wspólny taniec na podsumowanie. Wszystkie klasy wykazały się ogromną pomysłowością oraz  zaangażowaniem. Kolejny Dzień Ziemniaka przeszedł do historii.

W tym roku gościem specjalnym, zaproszonym do przeżycia tego wyjątkowego dnia wraz z licealistami piętnastki, była pani Małgorzata Tomczak – założycielka i prezes Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie – ‘Gniazdo.pl’. Od zeszłego roku szkolnego II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki  współpracuje z tą organizacją, a dzięki owocnej współpracy udało się do tej pory zrealizować dwa projekty międzynarodowe “Nasze miasto-nasze gniazdo” oraz projekt z okazji 100-lecia niepodległości “Uroki Polski”. Klub ‘Gniazdo.pl’, który od niedawna jest stowarzyszeniem, współpracuje ze szkołami polonijnymi zlokalizowanymi na całym świecie. Są to m.in.: Hiszpania, Anglia, Szkocja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Brazylia, Chiny, Australia. Dzięki pani Małgorzacie Tomczak, która jako gość specjalny i  juror uczestniczyła w szkolnym Dniu Ziemniaka, Polacy mieszkający na pięciu kontynentach dowiedzą się o tej wieloletniej i charakterystycznej tradycji ‘Dąbrówki’. W czasie tegorocznej inauguracji Prezes klubu oficjalnie podziękowała za owocną współpracę przy realizacji wspomnianych wcześniej projektów.

Autorzy: Roxy, M.Krówczyńska