tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Warsztaty Biblioteki dla klasy 3DP

„To kobiety zbudowały Gniezno”.
Warsztaty zaproponowane przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna w ramach patronatu tej instytucji nad klasą 3DP miały na celu przybliżenie ich uczestniczkom sylwetek znanych i nieżyjących już gnieźnianek, które przyczyniły się do rozwoju miasta oraz wiedzy na temat herstorii. Poza tym uczennicom, które zechciały z nami współpracować zaproponowaliśmy, by poszerzyły opracowane biogramy zasłużonych mieszkanek o kontekst związany z dziedzinami i okresem, w którym działały. Skupiliśmy się na czasach sięgających około 150 lat wstecz, ponieważ wtedy też zaszły największe zmiany, jeśli chodzi o równouprawnienie kobiet, choćby dostęp do edukacji wyższej dla kobiet czy też prawo do głosowania, którego setną rocznicę obchodziliśmy 3 lata temu.
Wspomniane biogramy wybranych gnieźnianek oraz opracowane przez licealistki konteksty, staną się tematem herstorycznej wystawy pt. „To kobiety zbudowały Gniezno”, której wernisaż planowany jest na środę 27 października w holu Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica. Warto dodać, że uczestniczki naszych warsztatów, czyli: Ania Skowrońska, Olga Groblewska, Oliwia Mrówczyńska i Ania Gumienna pracowały z biogramami poetek Anny Piskurz i Marii Springer, lekarki pediatry Stanisławy Sławskiej-Taczakowej oraz harcerki Ewy Kolanowskiej, dla których punktem wyjścia była polska poezja po 1945 roku i literatura na przełomie XIX i XX wieku, zdrowie, w tym kobiet i dzieci oraz harcerstwo w Polsce.
Koordynatorzy warsztatów i na co dzień animatorzy kulturalno-społecznych działań w Gnieźnie, Kamila Kasprzak-Bartkowiak i Paweł Bartkowiak.