W zdrowym ciele, zdrowy duch – czyli sport w czasie nauki zdalnej
Kto z nas nie zna takiego stanu, kiedy jest 10 minut do końca lekcji, a my mamy ochotę wstać od biurka i mówiąc potocznie “rozprostować kości”? Kochani wiem, że każdy z nas był w takiej sytuacji. Warto korzystając z dłuższych przerw, wykonać kilka ćwiczeń rozciągających kark, szyję, plecy oraz biodra. W końcu podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. „Nie wystarczy chcieć, trzeba wszystko wprowadzać w życie”.
Często mówimy, że to co dawne jest już niemodne, przestarzałe. A przecież już w czasach Starożytnej Grecji uważano sport za ważny element edukacji i pozytywnego kształtowania charakterów. Grecy bardzo cenili rywalizację sportową i sądzili, że zwycięstwo jest znakiem boskiej przychylności dla zawodnika.
Nie zapominajmy, że sport to zdrowie i lepiej zapobiegać niż leczyć. Regularne ćwiczenia wpływają świetnie nie tylko na sylwetkę, ale również na dobry nastrój.
Dlaczego warto ćwiczyć?
ZDROWIE
Regularne ćwiczenia pozwalają utrzymać zdrowy organizm, wpływają pozytywnie na pracę serca (poprawiają krążenie), nasz układ mięśniowo – kostny jest w lepszym stanie, a komórki są lepiej dotlenione.
WZROST ENERGII
Ćwiczenia zapewniają dużą dawkę energii na cały dzień. Poranna aktywność, taka jak chociażby bieganie, spowoduje lepszy początek nawet ponurego dnia.
ZMNIEJSZENIE STRESU
Regularna i dostosowana do możliwości aktywność fizyczna, może spowodować zmniejszenie stresu i napięcia.
LEPSZY HUMOR
Endorfina, to hormon szczęścia wydzielany podczas ruchu, czyli aktywność fizyczna = poprawa humoru
DOBRY SEN
Po wysiłku fizycznym, będziesz zmęczony, nie będziesz mieć więc problemów z zaśnięciem. Dodatkowo twój sen będzie głęboki i zdrowy, a ty obudzisz się wyspany.
Jak często ćwiczyć?
Według zasady 3x30x130, powinniśmy ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu, przez przynajmniej 30 minut przy tętnie 130 uderzeń na minutę. Oczywiście można ćwiczyć więcej, należy jednak pamiętać o regeneracji.
Jakie ćwiczenia wykonywać w domu i okolicy?
gdy nie mamy pomysłu na ćwiczenia z pomocą przychodzi do nas Internet. Na youtube znajdziemy tysiące filmików z ćwiczeniami (tabaty, interwały, cardio, rozciąganie) – dla każdego coś innego
bieganie – jest świetnym ćwiczeniem cardio, możemy najpierw zacząć od marszobiegów
i stopniowo zwiększać poziom trudności
nordic walking
jazda na rolkach, wrotkach czy deskorolce
jazda na rowerze
domowa siłownia – orbitrek, bieżnia, rowerek stacjonarny
Najtrudniej jest zacząć ćwiczyć, potem idzie już z górki. Może warto znaleźć sobie drugą osobę do ćwiczeń?
Osoby, które regularnie ćwiczą, są mniej narażone na wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia i cukrzycę.
Pamiętajmy, że ćwicząc oraz dbając o zdrowy styl życia, nie pomijając prawidłowej diety dbamy
o naszą odporność.
„Mogę zaakceptować porażkę, ale nie mogę zaakceptować braku próby” – Michael Jordan