tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

W lustrze dawnych mitów

22 kwietnia w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbyła się premiera spektaklu „W lustrze dawnych mitów” przygotowana przez szkolny teatr „Bez kurtyny”. Pomysł przedstawienia narodził się w 2022 roku.  Wykorzystaliśmy  starożytne historie, by poszukać prawdy o nas —ludziach współczesnych. W naszej opowieści wykorzystaliśmy utwory Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta,  Czesława Miłosza, Jacka Kaczmarskiego, Elżbiety Lindner.

Mit jest skarbcem symboli, toposów, archetypów. Wdrukowany w naszą podświadomość działa na naszą psychikę, warunkuje postawy i zachowania. Leży u podstaw ludzkiego umysłu niezależnie od epoki i tradycji. Odtwarzając pradawne historie, sięgamy do prawdy o nas samych, naszych marzeniach, troskach, obawach. W sytuacjach próby i nowego wyzwania mit przeprowadza nas przez zaułki labiryntu – życia.

Nasze losy są powtórzeniem losów mitologicznych bohaterów. Kochamy, nienawidzimy, cierpimy tak jak oni. Błądzimy, szukamy, niekiedy nie znajdujemy. Oswajamy stratę, przeżywamy rozstania i żałobę.  Czujemy gorycz porażek i słodki smak zwycięstwa. Jesteśmy Demeter, Korą, Narcyzem, Syzyfem, Prometeuszem…