tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Tydzień amerykański

TYDZIEŃ AMERYKAŃSKI W DĄBRÓWCE

W dniach 24 – 31 maja gościliśmy w naszym liceum zespoły muzyczne oraz młodzież ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie od kilku lat odwiedzają nasze miasto na zaproszenie muzyka z USA Richarda Dietricha oraz jego żony Brendy z Phoenix w Arizonie. Państwo Dietrich przyjechali po raz pierwszy do Polski kilka lat temu, gdy okazało się, iż Brenda pochodzi ze szlacheckiego rodu Promnitzów, który znany był od średniowiecza, a jego księstwa znajdowały się na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska.

W poszukiwaniu swoich korzeni pani Dietrich dotarła między innymi do Pałacu Promnitzów w Pszczynie i Żarach, gdzie uzyskała potwierdzenie swojego pochodzenia. Od kilku lat Richard i Brenda corocznie organizują „The Promnitz Tour” czyli trasę koncertową muzyków amerykańskich podążających śladami tego szlacheckiego rodu. Do Gniezna trafili parę lat temu przypadkiem, nawiązali tu przyjaźnie i zakochali się w naszym mieście oraz jego mieszkańcach. W ramach ich trasy koncertowej w tym roku mieliśmy przyjemność wysłuchać w naszej szkole występu chóru Moody Chorale z Chicago oraz amerykańskiego zespołu „The Stone”. Wraz z muzykami odwiedziła nas również młodzież z Minnesoty pod opieką Andrei Becker oraz Bruca Hibbarda – dyrektora „Shamincau International” – stowarzyszenia organizującego obozy młodzieżowe na całym świecie.

Podczas tygodnia amerykańskiego przygotowaliśmy dla naszych gości wiele atrakcji. Młodzież podejmowana była przez uczniów II LO i ich rodziny, którzy zapewnili im nocleg oraz wyżywienie. 25 maja odbył się w naszym liceum Powiatowy Konkurs Piosenki Amerykańskiej, którego laureatką została wybrana przez jury z USA Agata Kubiak z SP nr 10 w Gnieźnie. W tym dniu odbył się także wykład w j. angielskim prowadzony przez            p. Karola Matysiaka z Politechniki Poznańskiej. W kolejnych dniach Amerykanie mieli okazję zwiedzić parowozownię, obejrzeć mecz żużlowy na naszym stadionie, wziąć udział w treningu z gnieźnieńskim pięściarzem Jakubem Czaprowiczem oraz zwiedzić Poznań. W naszej szkole odbyły się także 3-dniowe warsztaty prowadzone przez anglistów II LO, podczas których uczniowie poznawali kulturę polsko-amerykańską, polskie legendy oraz podążali śladami królików w Gnieźnie. Uczniowie Dąbrówki są niezmiernie zadowoleni z udziału w wymianie polsko – amerykańskiej, dzięki której mogli nawiązać nowe znajomości, udoskonalić umiejętności komunikacyjne, jak również poznać kulturę USA. Koordynatorami całego przedsięwzięcia w naszym liceum byli nauczyciele j. angielskiego: p. J.Basińska, p. T.Gaweł, p. H.Krause-Romańczuk, p. M.Krówczyńska, p. A.Wawrowska oraz p. P.Wawrzyk pod przewodnictwem koordynatora głównego – p. A. Schmidta. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tygodnia amerykańskiego.