tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Spotkanie z Markiem Kamińskim

Ważna jest droga, nie cel

We wtorek 18 kwietnia dzisiaj uczniowie  naszej szkoły wybrali się  na spotkanie z filozofem i podróżnikiem Markiem Kamińskim. To on jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w jednym roku. Za ten wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Podróżnik odbył też podróż od bieguna rozumu – Kaliningradu – miasta  Immanuela Kanta do bieguna wiary – sanktuarium w Satiago de Compostella.  Drogę liczącą 4000 km przeszedł w zaledwie sto dni. Na swoim koncie Marek Kamiński ma również zdobycie Mont Blanc, Kilimandżaro oraz przejście Pustyni Gibsona w Australii.

Pan Marek wspomniał o swoim dzieciństwie, w którym zaczęła się jego pasja do podróżowania. Unieruchomiony po wypadku marzył o tym, by wyjść ze szpitala, później z sanatorium i ruszyć w świat.  W wieku 15 lat popłynął samotnie do Afryki. Mówiąc o marzeniach stwierdził, że dla każdego z nas to słowo może mieć inne znaczenie.

Marek Kamiński swoją pasję podróżniczą łączy z filozofią życia. Twierdzi, że każdy z nas ma swój prywatny biegun do zdobycia. Jest twórcą aplikacji Life Plan Academy, metody motywacyjnej Biegun, a także autorem ponad 20 książek. Organizuje również Marsze Mocy, które nie ograniczają się tylko do Polski, ale wykraczają poza granice kraju.

Podczas swoich podróży Marek Kamiński  spotkał wiele osób. Każda z nich pozostawiła w jego życiu ślad – zainspirowała, zachwyciła, wzruszyła. Jedną z nich był Jaś Mela – chłopak, który stracił rękę i nogę w wypadku, ale wraz z Markiem Kamińskim ruszył w 2004 roku (jako piętnastolatek) na wyprawę na biegun.

Na koniec uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Odpowiadając na pytanie jednej z uczennic dotyczące chwil zwątpienia podczas wypraw, pan Marek wspomniał, że miał trudne chwile,  ale nie poddawał się. Przyznał się, że mimo licznych sukcesów ponosił też porażki, co jest nieuniknione. Podkreślił, że nawet jeśli nasz cel nie został zrealizowany w 100% to i tak należy cieszyć się tym, że podjęliśmy wyzwanie.  W końcu, jak powiedział Winston Churchill, „sukces to przechodzić od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”. Zapytany o plany na przyszłość podróżnik odpowiedział: „napisać książki, które zmienią ludzi na lepsze”.

Przygotowała Weronika Rybak, klasa 1A