tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Różowy październik

Statystyki mówią jasno: na świecie choruje 516 tys. kobiet, w tym 21 tys. Polek, z czego aż 40% umiera. Nudne dane statystyczne, a jednak mówią wiele o tym, jak dużym problemem jest rak piersi. 15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, czyli zmorą wielu kobiet. Z tej okazji chciałabym uświadomić Was uczniowie, ponieważ to dotyczy nie tylko nas dziewczyn, ale pośrednio też płci męskiej. Czyż nie macie babć, mam, sióstr, u których może wystąpić ryzyko zachorowania? Otóż rak piersi to istotny problem współczesnych kobiet, wysoka umieralność osób chorych budzi obawy nie tylko nasze, ale i naszych bliskich. Zachorować można po 20. roku życia, lecz ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się, że choroba może być wynikiem dziedziczenia (ok. 5% przypadków). Warto pamiętać, że różne okoliczności zwiększają lub zmniejszają ryzyko zachorowania.

Hasło „rak” brzmi często obco, odlegle. Choroba zaczyna się niewinnie, od małej zmiany podskórnej wyczuwalnej pod palcami dłoni. Często jest to mały guzek, który pozornie wydaje się niegroźny. Niestety, przyczyny w większości przypadków są niemożliwe do ustalenia. Możemy za to wykryć go we wczesnym stadium, co zwiększa szansę na wyleczenie. Najważniejsze jest wtedy usunięcie zmiany rakotwórczej. Jeżeli natomiast okaże się być ono w zaawansowanym stadium, może wystąpić konieczność mastektomii. Dlatego im wcześniej rak jest wykryty, tym łatwiej go zwalczyć. Co zrobić, aby mieć nad nim kontrolę? Po pierwsze samobadanie, jako podstawowy element wczesnego wykrycia. Po drugie konsultacja lekarska, która pozwoli na właściwą diagnozę. Wszystkie informacje łatwo jest znaleźć w internecie, dlatego zachęcam do lektury licznych artykułów, które przybliżą Wam wszystkie aspekty tej sprawy. Pamiętajcie jednak, że badanie u ginekologa może być ratunkiem i pomocą, dla nas i bliskich nam osób. Warto nie opuszczać wizyt, by dowiedzieć się, czy występuje ryzyko zachorowania. Natomiast kluczową rolę odgrywa tu samobadanie, które jako pierwsze weryfikuje nasze obawy. Pomaga nam zaobserwować wszelkie zmiany rakotwórcze w naszym ciele, dlatego jest tak ważne.

Znakiem rozpoznawczym Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, jest różowa wstążka. Oznaczana ona, że choroba ta jest przypadłością typowo kobiecą. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, dlatego nazywany jest „różowym”, wtedy właśnie organizuje się większość akcji, które mają wspierać chore kobiety.

Istnieje mnóstwo organizacji i fundacji wspierających walkę z tym rodzajem raka. Najbardziej znana jest Federacja Stowarzyszeń „ Amazonki”, która organizuje szkolenia, darmowe badania oraz „Marsze różowej wstążki”-także w naszym mieście.

Ta działalność ma uświadomić nam i naszym bliskim, jak ważna jest profilaktyka i pokazać, że rak piersi to nie tak odległe zjawisko. Zachęcam również do rozmowy z bliskimi Wam kobietami na temat tej choroby.

 

ostraffic