tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Popołudnie z „Dulskimi”

W sobotnie popołudnie na deskach Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie Teatr „Bez kurtyny” działający w naszym liceum wystawił swój spektakl pt. „Dulscy”na motywach „Moralności pani Dulskiej”. Bezpośrednim pretekstem do zajęcia się „tragifarsą kołtuńską” napisaną przez Gabrielę Zapolską był wybór tej sztuki na lekturę Narodowego Czytania 2021. Dzieło to przeszło nie tylko do historii literatury i teatru, ale zagościło na stałe w naszym języku. Wszak słynne bon moty jak np. „w porządnej kamienicy wypadki się nie trafiają”, „na to mamy cztery ściany i sufit, by brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział” czy „będzie znów można zacząć żyć po bożemu” pochodzą właśnie z dzieła  Zapolskiej.

Aniela Dulska jest bohaterką rozpoznawalną niemal przez wszystkich, którzy słyszeli cokolwiek o dulszczyźnie czy kołtunerii. Ale sztuka wystawiona przez uczniów naszego liceum nie skupia się jedynie na tytułowej bohaterce, lecz bierze pod lupę całą rodzinę Dulskich i pokazuje, że charaktery stworzone przez Zapolską są ponadczasowe. Krzykliwa i agresywna matka, spacerujący wokół sceny milczący ojciec, lampartujący się syn, wścibska cioteczka, zdradzona żona, uwiedziona służąca,  kolega „od szachów”, matka chrzestna,  empatyczna kucharka pragnąca ugościć każdego herbatką, czy córki „jedna ogień, druga – woda” to bohaterowie niemal typowi, których odnaleźć można w każdym środowisku.

W spektaklu znakomicie zagrali uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich. Zarówno z głównych ról, jak i drugoplanowych uczynili aktorskie perełki. Na widowni pojawiła się też irytująca kokotka, która w świetny sposób zwiodła widzów swoim zachowaniem.

Dzięki współpracy z eSTeDe aktorzy mieli możliwość zagrania na profesjonalnej scenie. Całości dopełniły światła, dźwięk i muzyka. Ostatnia scena, bezpośrednio nawiązująca do pierwszej, stworzyła klamrę kompozycyjną, dzięki której  można było dostrzec, że mimo że zmieniły się i czasy, i obyczaje także dziś świat pełen jest współczesnych Dulskich.