tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Narodowe Czytanie 2021

W sobotę 4 września na dziedzińcu Starego Ratusza odbyła się 10. edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku przedstawiciele instytucji, szkół i placówek kulturalnych czytali tragifarsę Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Dzieło to przeszło nie tylko do historii literatury i teatru, ale zagościło na stałe w naszym języku. Wszak słynne zdania, jak np. „w porządnej kamienicy wypadki się nie trafiają”, „na to mamy cztery ściany i sufit, by brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”, czy „będzie znów można zacząć żyć po bożemu” pochodzą właśnie z dzieła Zapolskiej. „Dulska to nieśmiertelny symbol” – pisał Tadeusz Boy-Żeleński. Symbol, nie człowieka, a pewnego stanu umysłu… Symbol hipokryzji, braku samokrytyki i kołtuństwa.
Czytanie fragmentów „Moralności pani Dulskiej” poprzedziło wystąpienie prezydenta Tomasz Budasza.
W tajniki lektury wprowadziła słuchaczy Anna Kurzeja-Pluta, wygłaszając wykład „Co nam powie zwierciadełko, czyli „Moralność pani Dulskiej” wczoraj i dziś.
W akcji wzięli udział także uczniowie naszej szkoły: Zuzanna, Klaudia, Julia oraz Mikołaj, którzy rewelacyjnie wcielili się w role bohaterów dramatu.