tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Jak się czujesz?

Znów mamy zdalne nauczanie a wraz z nim w pakiecie spory bagaż emocji. Niestety, znów raczej negatywnych. Dopiero co odbudowaliście pewnie relacje z kolegami, które przez wiosenny lockdown uległy rozluźnieniu. Z powrotem udało Wam się wrócić na „właściwe tory” z przyjaźniami i znajomościami. Znów kontakty z wykorzystaniem „cudów techniki” były dodatkiem do codziennych spotkań w szkole a nie jedyną dozwoloną opcją. Decydowaliście sami czy chcecie porozmawiać z kimś na czacie czy spotkać się osobiście. Mieliście wybór. Dziś możliwości wyboru są mocno ograniczone a ten najbardziej pożądany – kontakt w realu, jest poza zasięgiem. Ale to wcale nie oznacza, że nie można utrzymywać dobrych relacji z rówieśnikami. Większość z Was czuje się zagubiona, osamotniona, opuszczona, bezradna. Trzeba to koniecznie zmienić! Powinniśmy trzymać dystans fizyczny, ale nie społeczny. Zatem, do dzieła!
➡️Kontaktuj się codziennie ze znajomymi, kolegami, przyjaciółmi. Niech stanie się to najprzyjemniejszą częścią dnia. Celebruj te chwile.
➡️Rozmowy telefoniczne i wideoczaty stanowią większą namiastkę „normalnego” kontaktu niż same wiadomości tekstowe. Zostaje wtedy choć trochę niewerbalnego przekazu (mimika, gesty, ton głosu). Korzystaj z tych opcji.
➡️Nie obrażaj się na znajomych, gdy rozmowa nie idzie w oczekiwanym kierunku. Pamiętaj, że nie tylko Ty miewasz gorszy dzień. Daj innym prawo do tego samego.
➡️Uszanuj, gdy ktoś nie chce rozmawiać na jakiś temat. Może potrzebuje czasu, by poruszyć akurat ten wątek. Nie naciskaj.
➡️Nie bagatelizuj cudzych problemów. Jeśli dla kogoś to jest ważna sprawa, nie pomożesz mu nazywając ją błahostką.
➡️Zapisz sobie nad łóżkiem, że ludzie przeżywają stres na swój własny sposób – każdy inaczej. Nie krytykuj czyjegoś sposobu, postaraj się raczej zrozumieć i zaakceptować.
➡️Nie masz prawa krzywdzić innych. Słowami też można zadać ból. Jeśli coś poszło nie tak, koniecznie przeproś. Przyjaciel zrozumie
i wybaczy. Ty również wybaczaj innym.
➡️Pomagaj, słuchaj, wspieraj, akceptuj, pocieszaj, ale też nie obawiaj się sam prosić
o wsparcie czy pomoc, gdy przeżywasz chwile zwątpienia czy słabości.
➡️Bądź wyrozumiały zarówno dla siebie, jak i wobec innych.
➡️Pamiętaj, że zdarzają się sytuacje, gdy sam nie dasz rady opanować swojego problemu czy wesprzeć przyjaciół i potrzebna będzie pomoc dorosłych. Sygnalizuj im, gdy potrzebujesz wsparcia. Nie zrażaj się, gdy trafisz na mało empatyczną osobę. Daj szansę komuś innemu i spróbuj ponownie znaleźć pomoc. Pedagog w naszej szkole cały czas działa
i jest do Waszej dyspozycji 🙂
➡️Dbaj w tym szczególnym czasie o siebie i innych.
Paul Holbach powiedział, że „to człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia”. Daj więc sobie szansę na bycie szczęśliwym.
Justyna Walczak