tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: glo2@o2.pl Kontrast Standard
A A A

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Miesiąc świadomości o nowotworze piersi – RÓŻOWY PAŹDZIERNIK
15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Czy wiesz, że rak piersi jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce? Stanowi aż 21% wszystkich zachorowań na nowotwory, jakie diagnozuje się u kobiet. Szacuje się, że dotyka on co 14 Polkę, szczyt występowania przypada na przedział wiekowy 50 – 69 lat, co nie oznacza, że chorują tylko osoby starsze.
Jak temu zapobiec?
Po pierwsze, profilaktyka. Rak wykryty we wczesnym stadium, może zostać całkowicie wyleczony. Dla kobiet w wieku 50 – 69 lat funkcjonuje projekt darmowych badań przesiewowych, pomyślicie pewnie, co z młodszymi osobami? Budować swoją czujność onkologiczną można nawet w domowym zaciszu, wykonując samodzielnie badanie palpacyjne, które pozwala na wykrycie wczesnych zmian nowotworowych. Innym wyjściem jest udanie się do ginekologa, który przeprowadzi USG piersi, jest to świetne rozwiązanie dla młodych kobiet, które jeszcze nie są poddawane mammografii. Sprawność fizyczna, jak przy wielu innych chorobach, również zmniejsza ryzyko zachorowania. Należy pamiętać, że czynniki takie jak genetyka, sposób odżywiania, używki czy wiek mają znaczenie w występowaniu i przebiegu choroby.
Jak rozpoznać zmianę nowotworową?
W początkowym stadium rak piersi przebiega bezobjawowo. Najczęściej zmiany (guzek w piersi) wykrywa się przy badaniu palpacyjnym, mogą wystąpić także zaczerwienienia czy poszerzenie żył. Po zauważeniu niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Dlaczego różowy październik?
Rak piersi dotyczy głównie kobiet, dlatego znakiem rozpoznawczym Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi jest różowa wstążka. Październik został wybrany jako miesiąc szczególnej profilaktyki tej choroby, to wtedy fundacje działają najprężniej, organizują nawet darmowe badania dla kobiet
w każdym wieku.
W Polsce działa wiele organizacji wspomagających kobiety w czasie choroby lub po jej przebyciu, najpopularniejsze z nich to:
• Amazonki
• Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! (akcja Daj Włos!)
Rak piersi to wcale nie tak odległe i obce zjawisko, może dotknąć każdą z nas. Warto porozmawiać z mamą, babcią, ciocią czy przyjaciółką na temat profilaktyki. Dbajmy o własne życie i zdrowie.
(DS)
rys. Alicja Szczęsna