28 listopada wyruszyliśmy w naszą szkolną podróż dookoła świata. Datę wybraliśmy nie przypadkowo – tego dnia – w czwarty czwartek listopada przypada amerykańskie Święto Dziękczynienia. To właśnie dlatego w jednej z sal czekał na gości ogromny indyk. Kolejne przystanki naszej wyprawy zostały wyznaczone przez tradycje, zwyczaje i rytuały związane z różnymi świętami i uroczystościami. Wspólne podróżowanie stało się okazją do poznania bogactwa kulturowego, kulinarnego i językowego świata.
Poznaliśmy tajniki przygotowywania kalendarzy adwentowych w Niemczech, przymierzyliśmy weneckie maski karnawałowe. Zobaczyliśmy, jak wygląda hiszpańska La Tomatina, w jaki sposób Szkoci świętują dzień Świętego Andrzeja, a Szwedzi – Święto Świateł. Urzekły nas irlandzkie shamrocki i zachwyciły francuskie berety oraz przepyszne bagietki. Sprawdziliśmy naszą wiedzę na temat różnych rodzajów włoskich serów i po krótkim relaksie podczas Święta Ciszy na Bali ruszyliśmy na dalsze eksplorowanie egzotycznych kultur. Zawitaliśmy do Meksyku, gdzie przyozdobiono nas gustownymi makijażami i poczęstowano tacosami, odwiedziliśmy Kolumbię podczas Bożego Narodzenia , a w Jerozolimie wzięliśmy udział w quizie kulturowym, wykładzie naukowym i poznaliśmy tajemnice Chanuki. W Indiach przeżyliśmy święto Holi i uczyliśmy się tańców bollywoodzkich, a w Dubaju pościliśmy w dzień Ramadanu. Zachwycił nas czerwony wąż przygotowany na przywitanie chińskiego Nowego Roku i przepiękne tajlandzkie lampiony.
Sale naszej szkoły zmieniły swój wygląd – każda z nich ozdobiona została elementami nawiązującymi do różnych kultur i tradycji. Były wśród nich kolorowe światełka, rytualne maski, zielone koniczynki czy menory. Na wygłodniałych długim wędrowaniem czekały przekąski, sałatki i słodycze. Kulturowi mistrzowie ceremonii wprowadzali nas w tajniki świąt i obrzędów, a etniczna muzyka lub… metafizyczna cisza pozwalały poczuć klimat odwiedzanych krajów. Naszej podróży towarzyszyły też występy artystyczne przygotowane przez uczniów. Była to okazja do wspólnej pracy – przygotowanie skomplikowanych układów tanecznych zajęło mnóstwo czasu – oraz zabawy.
Swój wkład w szkolne świętowanie mieli też maturzyści. W zespołach klasowych rozwiązywali quiz na platformie blooket z zakresu języków obcych i wiedzy krajoznawczej. Pytania były sformułowane w sześciu językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i ukraińskim (zamiast rosyjskiego), zgodnie z hasłem „II LO – szkoła na szóstkę”.
Do zadań czwartoklasistów należało też przygotowanie krótkich występów lub prezentacji dotyczących świąt nietypowych. Znalazły się wśród nich: 17 lutego Dzień Kota; 14 marca dzień liczby PI; 20 marca Dzień Szczęścia; 21 marca – Dzień Kolorowej Skarpetki oraz Dzień Życzliwości; 12 kwietnia Międzynarodowy Dzień Czekolady; 23 kwietnia Dzień Książki. Jak widać, okazji do świętowania i dzielenia się radością nie brakuje w całym roku.
Nasza podróż przez kultury, kraje, kontynenty i języki pokazała, jak piękny i różnorodny jest świat, uzmysłowiła, jak mocno jednoczy wspólnotę przeżywanie czasu świątecznego oraz jak wiele mamy wspólnego – wszyscy celebrujemy ważne chwile przez refleksję, zabawę, taniec i… świetne jedzenie.
PS Podczas naszej podróży nie ucierpiał żaden żywy indyk.
zdj. w galerii: Ola Podolak i Krysia Gałęzewska (więcej zdjęć na szkolnym FB)