tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Być Ratownikiem

Już jutro 13 października – Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego, a od 2006 roku święto obchodzonym również w Polsce. Państwowe Ratownictwo Medyczne to system stworzony po to, aby nieść pomoc ludziom w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, każdego dnia tygodnia, przez całą dobę.
Ratownik medyczny to zawód szczególny, a osoby wykonujące go powinny być sprawne fizycznie oraz odporne psychicznie. Oprócz tego, osoby te, winny charakteryzować się gotowością
do działania i chęcią niesienia pomocy poszkodowanym. To odpowiedzialna praca wykonywana
w trudnych warunkach.
Zdobycie świadectwa dojrzałości i ukończenie studiów kierunkowych trwających zazwyczaj od 3 do 4 lat, daje prawną możliwość wykonywania tego zawodu. Studenci poszerzają wiedzę z zakresu wiedzy medycznej, m.in.: biofizyki, biochemii, zdrowia publicznego, anatomii, dydaktyki ratownictwa itp. Mogą również nauczyć się języka migowego, technik samoobrony, podstaw prawa
i ekonomiki.
Ratownik medyczny jest to zawód wyjątkowy. Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, ratowanie życia, gotowość do poświęcenia to przecież powołanie. Zawód ten jest ciągle za mało doceniany i opłacany. W wielu województwach są karetki, ale nie ma osób, które mogłyby w nich pracować. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą kim chcą zostać w przyszłości, aby zastanowili się, czy zawód ratownika medycznego nie byłby dla nich odpowiedni.
A pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom, dyspozytorom życzymy samych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz satysfakcji z wykonywanej pracy:)
Tekst: KK
Grafika: Alicja Szczęsna