tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Zaczytana Piętnastka 2018

We wtorek, 4 grudnia rozpoczęły się  szkolne obchody Dni Książki 2018. W tym roku odbywają się one pod hasłem  „Zaczytana Piętnastka”. W łączniku wywieszone zostały recenzje ciekawych książek, które warto przeczytać, na korytarzu przy bibliotece wystawiono regał z książkami, które można zabrać d o domu (i przeczytać), w klasach przeprowadzany jest ranking „100 polskich utworów na stulecie Niepodległości”, a na 5. I 6. lekcji 31 uczniów z pierwszych, drugich oraz trzecich klas zmierzyło się w turnieju czytelniczym.

 W pierwszym etapie eliminacyjnym uczestnicy turnieju rozwiązywali test wyboru odpowiedzi, w którym można było zdobyć 15 punktów. Do drugiego etapu przeszło 8 uczniów, a po krótkiej dogrywce kolejnych dwóch.

Do 10-osobowego II etapu rozgrywek  zakwalifikowali się: Miłosz Domagalski z klasy 3A, Natalia Olesińska z 1c, Aleksandra Wewior z 1d, Aleksandra Nowakowska z klasy 3E,  Jan Czeski i Piotr Linkowski z 2a, Julia Gołas z 2e, Kasia Matysiak z klasy 3F, Krzysztof Domagalski z 3A oraz Joanna Banaszak z 3E. Odpowiadali oni na wylosowane przez siebie pytania z pięciu kategorii: groch z kapustą, ekranizacje, słynne pary, pierwsze i ostatnie zdanie oraz postać i jej twórca. Rywalizacja była niezwykle zacięta, a na podium miejsca wywalczyli:

I miejsce Miłosz Domagalski z klasy 3A

II miejsce – Kasia Matysiak z klasy 3F

III miejsce Aleksandra Nowakowska z klasy 3E.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zestawy książek. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w turnieju, a zwycięzcom gratulujemy serdecznie.

W drugim dniu „Zaczytanej Piętnastki” naszą szkołę odwiedziła pani doktor Aleksandra Arndt z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która wygłosiła wykład pt. ” Antyk  w powieściach XX i XXI wieku”. Adresatami wykładu byli maturzyści uczący się języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Prelekcja była podzielona na cztery części: antyk powieściowy, powieści inspirowane antycznym mitem, inkrustacje antyczne, powieści biograficzne. Szczególną uwagę  pani doktor zwróciła na polskich autorów korzystających z inspiracji antycznej: Jacka Bocheńskiego, Jacka Hajduka  oraz  Marka Krajewskiego. Podczas wykładu wykładowczyni sporo miejsca poświęciła „Imieniu róży” Umberto Eco, „Ulissesowi z Bagdadu”  Erica Emmanuela Schmitta, „Kirke” Madeline Miller  oraz „Penelopiadzie” Margaret Atwood. Mamy nadzieję, że te propozycje lekturowe staną się inspiracją do zanurzenia się w fascynujący świat kultury antycznej.

 Niech moc lektury będzie z Wami!