tel: 61 426 13 44 lub tel. 781 861 589 e-mail: sekretariat@2lo.powiat-gniezno.pl Kontrast Standard
A A A

Światowy Dzień Cukrzycy

14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Myślę, że o cukrzycy słyszał każdy, niezależnie od stopnia wtajemniczenia. Mimo wszystko podejrzewam, że większa część z nas miałaby problem ze zdefiniowaniem tej przypadłości, dlatego przychodzę z pomocą, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1980r. na świecie żyło około 108mln dorosłych ludzi z cukrzycą. W 2014 roku, zaledwie 34 lata później, ta liczba zwiększyła się do 422mln. Szacuje się, że do 2040r. liczba chorych ma przekroczyć 640mln.

Najczęstszą postacią cukrzycy jest cukrzyca typu 2, polegająca na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę (insulinooporność).

Stan ten wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. Cukrzyca typu II ma związek z otyłością. Na początku może nie powodować żadnych dolegliwości. Czasami objawy pojawiają się  dopiero po paru latach, dlatego warto obserwować reakcje ciała, podejrzane symptomy, takie jak duże pragnienie, częste oddawanie moczu, chudnięcie(mimo normalnego apetytu), drażliwość, apatia, zmęczenie, łatwe powstawanie siniaków i wolniejsze gojenie się ran, mrowienie lub przejściowa utrata czucia w stopach.

Głównym objawem cukrzycy jest wysoki poziom glukozy we krwi, a podstawowym badaniem określenie jego poziomu. Jeśli u kogoś z członków Twojej rodziny stwierdzono cukrzycę, musisz zachować szczególną czujność, bo możesz mieć skłonność do tej choroby.

W Polsce liczbę chorych na cukrzycę szacuje się na około 3 miliony, z czego najprawdopodobniej milion z nich nie zdaje sobie sprawy z jej obecności. Zły tryb życia oraz ignorowanie objawów może przyczynić się do poważnych powikłań, które nieleczone mogą prowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet śmierci.

Zachęcam Was do poszerzania wiedzy z zakresu cukrzycy oraz wykonywania rutynowych badań, ponieważ dają one możliwość szybkiego zdiagnozowania choroby i zapobiegają zagrożeniom życia.

 

Julia Gerke